BAGGRUND

Hver dag bliver der i Danmark destrueret over 2 tons medicin, hvoraf langt det meste stadig er fuldt anvendeligt. Samtidig bliver der på de danske sygehuse kasseret funktionsdygtigt hospitalsudstyr for flere millioner kr hvert år, fordi der udvikles ny teknologi og man løbende skifter ”forældede apparater” ud med nyere udstyr.

KONCEPTET

Konceptet bag GMA er simpelt. Vi ind-samler brugbart medicin og funktions-dygtigt udstyr til fordel for fattige lan-de. På nuværende tidspunkt har vi do-neret til Afghanistan, Albanien, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cambodia, Ma-kadonien, Nepal, Somaliland og Sri Lanka i samarbejde med de pågæl-dende landes sundhedsministerier og/eller internationale organisationer. På længere sigt forventer vi at donere til flere lande. GMA bliver støttet af DANIDA, som betaler fragten til de enkelte lande.

 

Medlemmer

  1. Hans-Frederik Dydensborg, Advokat (H), Birkerød, hfd@globalmedicalaid.com
  2. Jørn Sørensen, fhv. borgmester, Holbæk, bakkekammen35@gmail.com
  3. Niels Hertz, Speciallæge, Holbæk, nhj@dadlnet.dk
  4. Sam Kariyawasam, Læge, Ph.D., Sri Lanka, nimalkariyawasam@hotmail.com
  5. Jesper Sylvest, Overlæge, Frederiksberg, sylvest@dadlnet.dk
  6. Christine Brot, Overlæge, Frederiksberg, chri@dadlnet.dk
  7. Christian Christiansen, Overlæge, Hørsholm, cc@fuglemosen.dk
  8. Synnøve Wulff Christiansen, Designer, Norge, post@christianewulff.no
  9. Vita Lund, Fotograf, Birkerød, vita@dyd.dk
  10. Finn Rolsted Hansen, Overlæge, Frederiksberg, d181293@dadlnet.dk
  11. Jesper Rasmussen, Advokat (H), København, jr@proerhvervsadvokater.dk
  12. Ole Hansen, Lektor, Århus, ole.lysbro@gmail.com,
  13. Else Marie Kaasbøl, Mag.art, Århus, emk.lysbro@gmail.com
  14. Anders Bondo Dydensborg, Postdoc, København, andersbondo@gmail.com
  15. Ranjan Ojha, Bachelor in leadership, København, ranjanojha78@gmail.com
  16. Michael Anslev, Medicoteknisk chef, fysiker, København, Michael.Anslev@frh.regionh.dk
  17. Ulla, Ralf og Jens Villumsen, Hørsholm, lamaisondusoleil@orange.fr
  18. Troels Bygum, Læge, Ph.D., København, tbygum@gmail.com
  19. Jon Svendsen, Postdoc, USA, jonsvendsen@yahoo.com
  20. Torben Steen Pedersen, Seniorspecialist, Næstved, tsp1234@gmail.com
  21. Ole Hansen, Direktør, Hillerød, oh@globalweb.dk
  22. Else Trærup, Burkina Faso, etraerup@c.dk
  23. George Dalmose Rasmussen, København, george@webspeed.dk
  24. Razia Shir, Msc. Pharmacy, København, raziashir@hotmail.com
  25. Amrit Rai, Læge, Ph.D., Frederiksberg, amrit@dadlnet.dk
  26. Christjan Fussing Jensen, journalist, Ph.D., København, cfussing@gmx.net
  27. Caroline Olesen, Category Manager, Munkebo, caroline.olesen@hotmail.com
  28. Troels Bierman Mortensen, cand. scient. pol., København, troelsbiermanmortensen@gmail.com
  29. Annnizette Olsen, Sales- & Marketing Director, Jyllinge, annizette.o@gmail.gmail.com
  30. Claus Bræstrup, dr. med., Frederiksberg, claus@braestrup.net
  31. Mathi Kumarathurai, CEO, Viborg, mathi@kumarathurai.com
  32. Vathanan Kumarathurai, Software Arkitekt, Viborg, vathanan@kumarathurai.com
  33. Preman Kumarathurai, Læge, Hvidovre, preman@kumarathurai.com
  34. Joseph R. Snow, Medical Director, ass. Professor, MD, USA, joesnow@me.com
  35. Orly Christensen, supply manager, Grenå, orly@ofir.dk
  36. Katrine Jessen, Project Manager, Kenya, kj@karenblixencamp.com
  37. Pursothman Jeyalingam, Pilot, Nyborg, pursoth.jeyalingam@gmail.com
  38. Ashok Dev Pande, M. Sc., Ph.D., København, pande.drashok@gmail.com
  39. Borin Sot, Dr., Cambodja, borinchanrith@gmail.com
  40. Shamas Abbas, student, Rødovre, shamsabbas2003@yahoo.com
  41. Kian Zarchi, læge, Ph.D. studerende, København, kza@regionsjaelland.dk
  42. Carina Rosenfeldt Pedersen, Project Coordinator, Odense, carinapederse76@hotmail.com
  43. Michel Somma, Chef de Cabinet du Ministre Délégué , Burkina Faso, sommich@yahoo.fr
  44. Anders Fussing, Sverige, fusanders@hotmail.com
  45. Line Barslund, cand. mag., int. studier, København, linebarslund@gmail.com
  46. Nirmal Rimal, MBBS: M. Med., Ph. D. Nepal, nirmalrimal@gmail.com
  47. Mehboob Shah, Dr., Afghanistan, mehboob.shah@hotmail.com
  48. Priya Dissanayake, Sales Manager, Sri Lanka, dissanayake_priya@yahoo.com
  49. Linda Seedorf Kihl, Sales Manager, København, lindakihl@mail.dk
  50. Svend Johansen, Managing Partner, Gentofte, sj@pharmanovia.com
  51. Bent Andersen, Managing Director, M. Sc. (pharm), Gentofte, ba@pharmanovia.com
  52. Siddiqullah Mojaddedi, M.sc., Pilot, Afghanistan, siddiqullahmojaddedi@yahoo.com
  53. Knud Jessen, fhv. Generallæge, Lyngby, knud@jessen.dk
  54. Ole Thomasen, fhv. Nationalbankdirektør, Dragør, ole@cotomasen.dk
  55. Mark Armenante, Founder, Chairman of Veeva Systems Inc, USA, markarmenante@gmail.com
  56. Ali Salanti, biolog, Ph.D., Professor, København, salanti@sund.ku.dk
  57. Finn Warburg, Overlæge, Farum, medana@mail.tele.dk
  58. Fjola Kristin Magnusdottir, Cand.merc.int., Frederiksberg, fjola.k.m.@gmail.com
  59. Sorgho Borikary, Dr., Burkina Faso, bskfr@yahoo.fr
  60. Jacques Simpore, Professor, Doctor of Medicine, vice-chancellor, Burkina Faso, Jacques.simpore@yahoo.fr
  61. Kshitiz Bhandari,stud.computer science, København, bhandari.kshitiz@gmail.com
  62. Kuassi Marcellin Amoussou-Guenou, Professeur, Dr., Directeur National des Hospitaliers, Benin, agkuassimarcellin@yahoo.fr
  63. Frédéric Loko, Professeur, Dr., Directeur des Pharmacies du Medicament, Benin, lokofrederic@hotmail.com
  64. Johnny G. Larsen, ret. kolonnechef, Bornholm, johnnyglarsen@yahoo.dk
  65. Arne Almind Mortensen, Senior Adviser, København, arnealmind@gmail.com
  66. Maiken Wendell, Regulatory Affairs and Quality Officer, Msc. Pharmacy, Farum, maiken@wendell.dk
  67. Lene Hee, Læge, Ph.d. student, Aarhus, lenehee@hotmail.com
  68. Igor Filipovski, Overlæge, København , ifilipovski@yahoo.com
  69. Anne Marie Albrechtsen, bioanalyst, Holte, am.albrechtsen@gmail.com
  70. Daniel Abalo Kessou, Msc. Legal Sciences, Benin, kessou.daniel@gmail.com
  71. Niels Wiinberg, Overlæge, Fredensborg nielsw@dadlnet.dk
  72. Anselme Bankambona, International Action for Burundian Diaspora, Ballerup,anselme_b@hotmail.com
  73. Emmanuel Bamenyekanye, Directeur de la Pharmacie, Burundi,bamenyekanye@hotmil.com
  74. Sanjaya Nanayakkara, CEO, Sri Lanka, ceo@malachi.lk
  75. Rajiv Nanayakkara, Managing Director, Sri Lanka, md@markss.lk
  76. Charity Weru, M. Sc., Development Studies, Hillerod, charityweru@gmail.com
  77. Mubashar Rashid, M.Sc. Biomedial Engineering, Copenhagen, baaz003@gmail.com
  78. John Odullah, Political Liaison Officer, United Nations Support Office for AMISOM (UNSOA), Kenya, odullah@un.org
  79. Raymond F. Connolly Vignikin, ambassador, fr. Head of Protocol, Benin,rv.connolly@yahoo.fr
  80. Erik Kasuli Christensen, International Baccalaureate Student, Denmark/South Africa ekchristensen@live.dk
  81. Søren J. Jessen, Chefkonsulent, Fredensborg, soeren.jessen.jensen@regionh.dk
  82. Erik Pedersen, Head of the department for children and young people, Gentofte, ep@gesi.dk
  83. Kristian Laubjerg, Directeur Général, Ph.D, København, klaubjerg@keurbaax.org
  84. Torben Mathiasen, Ringsted, tomathi@hotmail.com
  85. Iver Christensen, Skibby, iver@anarki.dk
  86. Muqadas Rasheed, stud. cand.merc.aud., København, Muqadas.Rasheed@gmail.com