BAGGRUND

Hver dag bliver der i Danmark destrueret over 2 tons medicin, hvoraf langt det meste stadig er fuldt anvendeligt. Samtidig bliver der på de danske sygehuse kasseret funktionsdygtigt hospitalsudstyr for flere millioner kr hvert år, fordi der udvikles ny teknologi og man løbende skifter ”forældede apparater” ud med nyere udstyr.

KONCEPTET

Konceptet bag GMA er simpelt. Vi ind-samler brugbart medicin og funktions-dygtigt udstyr til fordel for fattige lan-de. På nuværende tidspunkt har vi do-neret til Afghanistan, Albanien, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cambodia, Ma-kadonien, Nepal, Somaliland og Sri Lanka i samarbejde med de pågæl-dende landes sundhedsministerier og/eller internationale organisationer. På længere sigt forventer vi at donere til flere lande. GMA bliver støttet af DANIDA, som betaler fragten til de enkelte lande.

 

Medlemmer

1.       Hans-Frederik Dydensborg, Advokat (H), Birkerød, hfd@dyd.dk

2.       Jørn Sørensen, fhv. borgmester, Holbæk, bakkekammen35@gmail.com

3.       Niels Hertz, Speciallæge, Holbæk, nhj@dadlnet.dk

4.       Sam Kariyawasam, Læge, Ph.d., Sri Lanka, nimalkariyawasam@hotmail.com

5.       Jesper Sylvest, Overlæge, Frederiksberg, sylvest@dadlnet.dk

6.       Christine Brot, Overlæge, Frederiksberg, chri@dadlnet.dk

7.       Christian Christiansen, Overlæge, Hørsholm, cc@fuglemosen.dk

8.       Synnøve Wulff Christiansen, Designer, Norge, post@christianewulff.no

9.       Vita Lund, Fotograf, Birkerød, vita@dyd.dk

10.     Finn Rolsted Hansen, Overlæge, Frederiksberg, d181293@dadlnet.dk

11.     Jesper Rasmussen, Advokat (H), København, jr@proerhvervsadvokater.dk

12.     Ole Hansen, Lektor, Århus, ole.lysbro@gmail.com,

13.     Else Marie Kaasbøl, Mag.art, Århus, emk.lysbro@gmail.com

14.     Anders Bondo Dydensborg, Postdoc, København, andersbondo@gmail.com

15.     Ranjan Ojha, Bachelor in leadership, København, ranjanojha78@gmail.com

16.     Michael Anslev, Medicoteknisk chef, fysiker, København, Michael.Anslev@frh.regionh.dk

17.     Ulla, Ralf og Jens Villumsen, Luxembourg, lamaisondusoleil@orange.fr

18.     Troels Bygum, Læge, Ph.d., København, tbygum@gmail.com

19.     Jon Svendsen, Postdoc, USA, jonsvendsen@yahoo.com

20.     Torben Steen Pedersen, Seniorspecialist, Næstved, tsp1234@gmail.com

21.     Ole Hansen, Direktør, Hillerød, oh@globalweb.dk

22.     Else Trærup, Burkina Faso, etraerup@c.dk

23.     George Dalmose Rasmussen, København, george@webspeed.dk

24.     Razia Shir, M.Sc. Pharmacy, København, raziashir@hotmail.com

25.     Amrit Rai, Læge, Ph.d., Frederiksberg, amrit@dadlnet.dk

26.     Christjan Fussing Jensen, journalist, Ph.d., København, cfussing@gmx.net

27.     Caroline Olesen, Category Manager, Munkebo, caroline.olesen@hotmail.com

28.     Troels Bierman Mortensen, Cand. Scient. pol., København,

     troelsbiermanmortensen@gmail.com

29.     Annnizette Olesen, Sales- & Marketing Director, Jyllinge, annizette.o@gmail.gmail.com

30.     Claus Bræstrup, dr. med., Frederiksberg, claus@braestrup.net

31.     Mathi Kumarathurai, CEO, Viborg, mathi@kumarathurai.com

32.     Vathanan Kumarathurai, Software Architect, Viborg, vathanan@kumarathurai.com

33.     Preman Kumarathurai, Læge, Hvidovre, preman@kumarathurai.com

34.     Joseph R. Snow, Medical Director, ass. Professor, MD, USA, joesnow@me.com

35.     Orly Christensen, supply manager, Grenå, orly@ofir.dk

36.     Katrine Jessen, Project Manager, Kenya, kj@karenblixencamp.com

37.     Pursothman Jeyalingam, Pilot, Nyborg, pursoth.jeyalingam@gmail.com

38.     Ashok Dev Pande, M. Sc., Ph.d., København, pande.drashok@gmail.com

39.     Christian Levin Nielsen, Advokat (H), København, tovexian@gmail.com

40.     Borin Sot, Dr., Cambodja, borinchanrith@gmail.com

41.     Shamas Abbas, student, Rødovre, shamsabbas2003@yahoo.com

42.     Torben Ø. Pedersen, cand. scient., hospitalsdirektør, København,

     Torben.Oe.Pedersen@hvh.regionh.dk

43.     Kian Zarchi, læge, Ph.d., studerende, København, kza@regionsjaelland.dk

44.     Carina Rosenfeldt Pedersen, Project Coordinator, Odense, carinapederse76@hotmail.com

45.     Michel Somma, Chef de Cabinet du Ministre Délégué, Burkina Faso, sommich@yahoo.fr

46.     Anders Fussing, Sverige, fusanders@hotmail.com

47.     Line Barslund, cand. mag., int. studier, København, linebarslund@gmail.com

48.     Nirmal Rimal, MBBS: M. Med., Ph.d., Nepal, nirmalrimal@gmail.com

49.     Mehboob Shah, Dr., Afghanistan, mehboob.shah@hotmail.com

50.     Priya Dissanayake, Sales Manager, Sri Lanka, dissanayake_priya@yahoo.com

51.     Linda Seedorf Kihl, Sales Manager, København, lindakihl@mail.dk

52.     Svend Johansen, Managing Partner, Gentofte, sj@pharmanonvia.com

53.     Bent Andersen, Managing Director, M. Sc. (pharm), Gentofte, ba@pharmanovia.com

54.     Siddiqullah Mojaddedi, M.sc., Pilot, Afghanistan, siddiqullahmojaddedi@yahoo.com

55.     Knud Jessen, fhv. Generallæge, Lyngby, knud@jessen.dk

56.     Knud Andersen, fhv. amtsborgmester, Bornholm, knud.andersen@jydegaard.dk

57.     Ole Thomasen, fhv. Nationalbankdirektør, Dragør, ole@cothomasen.dk

58.     Mark Armenante, Founder, Chairman of Veeva Systems Inc, USA, 

    markarmenante@gmail.com

59.     Ali Salanti, biolog, Ph.d., Professor, København, salanti@sund.ku.dk

60.     Finn Warburg, Overlæge, Farum, medana@mail.tele.dk

61.     Fjola Kristin Magnusdottir, Cand.merc.int., Frederiksberg, fjola.k.m.@gmail.com

62.     Sorgho Borikary, Dr., Burkina Faso, bskfr@yahoo.fr

63.     Jacques Simpore, Professor, Doctor of Medicine, vice-chancellor, Burkina Faso,   

    Jacques.simpore@yahoo.fr

64.     Kshitiz Bhandari, stud. computer science, Rødovre, bhandari.kshitiz@gmail.com

65.     Kuassi Marcellin Amoussou-Guenou, Professeur, Dr., Directeur National des Hospitaliers,

     Benin, agkuassimarcellin@yahoo.fr

66.     Frédéric Loko, Professeur, Dr., Directeur des Pharmacies du Medicament, Benin,

     lokofrederic@hotmail.com

67.     Johnny G. Larsen, ret. kolonnechef, Beredskabsstyrelsen Bornholm, 

    johnnyglarsen@yahoo.dk

68.     Arne Almind Mortensen, Senior Adviser, København

69.     Lone Teisner Nielsen, jordemoder, København, lone@anv26.dk

70.     Maiken Wendell, Regulatory Affairs and Quality Officer, M.Sc. Pharmacy,Farum

     maiken@wendell.dk

71.     Lene Hee, Læge, Ph.d., studerende, Aarhus, lenehee@hotmail.com

72.     Igor Filipovski, overlæge, København, ifilipovski@yahoo.com

73.     Anne Marie Albrechtsen, bioanalytiker, Holte, am.albrechtsen@gmail.com

74.     Daniel Abalo Kessou, M.Sc., Legal Sciences, Benin, kessou.daniel@gmail.com

75.     Niels Wiiberg, Overlæge, Fredensborg, nielsw@dadlnet.dk

76.     Anselme Bankambona, International Action for Burundian Diaspora, Ballerup,   

     anselme_b@hotmail.com

77.     Emmanuel Bamenyekanye, Directeur de la Pharmacie, Burundi,

     bamenyekanye@hotmil.com

78.     Sanjaya Nanayakkara, CEO, Sri Lanka, ceo@malachi.lk

79.     Rajiv Nanayakkara, Managing Director, Sri Lanka, md@markss.lk

80.     Charity Weru, M. Sc., Development Studies, Hillerød, charityweru@gmail.com