Baggrund

Hver dag bliver der i Danmark destrueret over 5 tons medicin, hvoraf langt det meste stadig er fuldt anvendeligt. Samtidig bliver der på de danske sygehuse kasseret funktionsdygtigt hospitalsudstyr for flere millioner kr hvert år, fordi der udvikles ny teknologi og man løbende skifter ”forældede apparater” ud med nyere udstyr.

Konceptet

Konceptet bag GMA er simpelt. Vi indsamler brugbart medicin og funktions-dygtigt udstyr til fordel for fattige lande. På nuværende tidspunkt har vi doneret til Afghanistan, Albanien, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cambodia, Kenya, Makadonien, Nepal, Senegal, Somaliland, Sri Lanka, Tanzania og Ukraine i samarbejde med de pågældende landes sundhedsministerier og/eller internationale organisationer. På længere sigt forventer vi at donere til flere lande.

Medlemmer

  1. Hans-Frederik Dydensborg, Advokat (H), Birkerød, hfd@globalmedicalaid.com
  2. Sam Kariyawasam, Læge, Ph.D., Sri Lanka, nimalkariyawasam@hotmail.com
  3. Jesper Sylvest, Overlæge, Frederiksberg, sylvest@dadlnet.dk
  4. Christian Christiansen, Overlæge, Hørsholm, cc@fuglemosen.dk
  5. Vita Lund, Fotograf, Birkerød, vita@dyd.dk
  6. Jesper Rasmussen, Advokat (H), København, jr@proerhvervsadvokater.dk
  7. Ole Hansen, Lektor, Århus, ole.lysbro@gmail.com,
  8. Anders Bondo Dydensborg, Postdoc, København, andersbondo@gmail.com
  9. Ranjan Ojha, Bachelor in leadership, København, ranjanojha78@gmail.com
  10. Ulla, Ralf og Jens Villumsen, Hørsholm, lamaisondusoleil@orange.fr
  11. Troels Bygum, Læge, Ph.D., København, tbygum@gmail.com
  12. Jon Svendsen, Postdoc, USA, jonsvendsen@yahoo.com
  13. Torben Steen Pedersen, Seniorspecialist, Næstved, tsp1234@gmail.com
  14. Ole Hansen, Direktør, Hillerød, oh@globalweb.dk
  15. Else Trærup, Burkina Faso, etraerup@c.dk
  16. Razia Shir, Msc. Pharmacy, København, raziashir@hotmail.com
  17. Amrit Rai, Læge, Ph.D., Frederiksberg, amrit@dadlnet.dk
  18. Caroline Olesen, Category Manager, Munkebo, caroline.olesen@hotmail.com
  19. Troels Bierman Mortensen, cand. scient. pol., København, troelsbiermanmortensen@gmail.com
  20. Claus Bræstrup, dr. med., Frederiksberg, claus@braestrup.net
  21. Mathi Kumarathurai, CEO, Viborg, mathi@kumarathurai.com
  22. Preman Kumarathurai, Læge, Hvidovre, preman@kumarathurai.com
  23. Joseph R. Snow, Medical Director, ass. Professor, MD, USA, joesnow@me.com
  24. Orly Christensen, supply manager, Grenå, orly@ofir.dk
  25. Pursothman Jeyalingam, Pilot, Nyborg, pursoth.jeyalingam@gmail.com
  26. Borin Sot, Dr., Cambodja, borinchanrith@gmail.com
  27. Carina Rosenfeldt Pedersen, Project Coordinator, Odense, carinapederse76@hotmail.com
  28. Michel Somma, Chef de Cabinet du Ministre Délégué , Burkina Faso, sommich@yahoo.fr
  29. Line Barslund, cand. mag., int. studier, København, linebarslund@gmail.com
  30. Nirmal Rimal, MBBS: M. Med., Ph. D. Nepal, nirmalrimal@gmail.com
  31. Linda Seedorf Kihl, Sales Manager, København, lindakihl@mail.dk
  32. Svend Johansen, Managing Partner, Gentofte, sj@pharmanovia.com
  33. Bent Andersen, Managing Director, M. Sc. (pharm), Gentofte, ba@pharmanovia.com
  34. Ole Thomasen, fhv. Nationalbankdirektør, Dragør, ole@cotomasen.dk
  35. Mark Armenante, Founder, Chairman of Veeva Systems Inc, USA, markarmenante@gmail.com
  36. Ali Salanti, biolog, Ph.D., Professor, København, salanti@sund.ku.dk
  37. Finn Warburg, Overlæge, Farum, medana@mail.tele.dk
  38. Fjola Kristin Magnusdottir, Cand.merc.int., Frederiksberg, fjola.k.m.@gmail.com
  39. Sorgho Borikary, Dr., Burkina Faso, bskfr@yahoo.fr
  40. Jacques Simpore, Professor, Doctor of Medicine, vice-chancellor, Burkina Faso, Jacques.simpore@yahoo.fr
  41. Kshitiz Bhandari,stud.computer science, København, bhandari.kshitiz@gmail.com
  42. Johnny G. Larsen, ret. kolonnechef, Bornholm, johnnyglarsen@yahoo.dk
  43. Arne Almind Mortensen, Senior Adviser, København, arnealmind@gmail.com
  44. Maiken Wendell, Regulatory Affairs and Quality Officer, Msc. Pharmacy, Farum, maiken@wendell.dk
  45. Lene Hee, Læge, Ph.d. student, Aarhus, lenehee@hotmail.com
  46. Anne Marie Albrechtsen, bioanalyst, Holte, am.albrechtsen@gmail.com
  47. Daniel Abalo Kessou, Msc. Legal Sciences, Benin, kessou.daniel@gmail.com
  48. Niels Wiinberg, Overlæge, Fredensborg nielsw@dadlnet.dk
  49. Anselme Bankambona, International Action for Burundian Diaspora, Ballerup,anselme_b@hotmail.com
  50. Charity Weru, M. Sc., Development Studies, Hillerod, charityweru@gmail.com
  51. Mubashar Rashid, M.Sc. Biomedial Engineering, Copenhagen, baaz003@gmail.com
  52. Raymond F. Connolly Vignikin, ambassador, fr. Head of Protocol, Benin,rv.connolly@yahoo.fr
  53. Erik Kasuli Christensen, International Baccalaureate Student, Denmark/South Africa ekchristensen@live.dk
  54. Erik Pedersen, Head of the department for children and young people, Gentofte, ep@gesi.dk
  55. Torben Mathiasen, Efterforsker, Ringsted, tomathi@hotmail.com
  56. Iver Christensen, Overlæge, Skibby, iver@anarki.dk
  57. Muqadas Rasheed, stud. cand.merc.aud., København, Muqadas.Rasheed@gmail.com
  58. Hassan Shakir, Overlæge, Taastrup, hassan.shakir@gmail.com
  59. Hans-Georg Nielsen, konsul, direktør, cand.jur, Hellerup, albanskkonsulat@mail.dk
  60. Henrik Mau, Fotograf, Frederiksberg, mauberedskab@icloud.com
  61. Mathias Rassov, Skoleleder, Lyngby,  mathiasrassov@gmail.com
  62. Tom Behnke, fhv. MF, Politibetjent, Lyngby, tom.behnke@mail.dk
  63. Ulla Toropainen, Selvstændig, Frederikssund, info@unmsupply.com
  64. Ida-Maria Schiøtt-Hyldelund, Projektsygeplejerske, Rudersdal, Ida-Maria.Schioett-Hyldelund@regionh.dk
  65. Christian Köse Fischer, Virksomhedsrådgiver, Gentofte, ckf@fischerpartners.dk  
  66. Rahsan Köse Fischer, Farmaceut, Gentofte, rahsan_4@hotmail.com
  67. Niels Frandsen, Ceo, Gentofte, nf@vingmed.dk